Wandelen tussen woudreuzen in Sequoia National Park
Wandelen tussen woudreuzen in Sequoia National Park
Er zijn veel nationale parken in de VS. Ze hebben bergen, bossen, watervallen, canyons en ga zo maar door. Prachtig allemaal, maar eerlijk: na een paar weken kunnen ze op elkaar gaan lijken. Tot je Sequoia National Park inrijdt. Hier verandert alles. Niet alleen door het uitzicht, maar door het gevoel. We zijn ineens klein. Niet figuurlijk, maar letterlijk. We staan aan de voeten van bomen die hoger zijn dan een flatgebouw. Vele zijn al eeuwenoud. Sequoia National Park is dé plek om immense woudreuzen te bewonderen.

Wat zijn Sequoia’s
Sequoias of “mammoetbomen” zijn bomen die behoren tot de cipresfamilie. Het zijn de zwaarste bomen ter wereld. Ze komen voor in een klein deel van Californië. Daar groeien ze op de westelijke hellingen van de Sierra Nevada. Ze groeien alleen in die delen gelegen tussen de 1200 en 2400 meter hoogte.
De schors is roodachtig bruin, dik en vezelig. Bijzonder is dat bij deze stoere en grote bomen de schors heel zacht is. Met je hand druk je de schors zo in. Dat is voor de boom een groot geluk, want hout van de Sequoia is te zacht om als bouwmateriaal te dienen. Om die reden zijn ze dus nooit gekapt.
Sequoias kunnen erg oud worden. Er zijn diverse exemplaren die meer dan 3000 jaar oud zijn. De afmetingen van een Sequoia zijn gigantisch: een hoogte die kan oplopen tot 85 meter en een omtrek van ongeveer 30 meter is mogelijk.

Waarom Sequoia National Park bijzonder is
Wat Sequoia National Park anders maakt dan andere parken in de VS? Simpel: je vindt nergens anders ter wereld zulke enorme bomen en in zulke aantallen. Hier wandel je niet langs een paar beroemde bomen, je bent in hun wereld. Kilometers aan wandelroutes slingeren door eeuwenoude bossen vol sequoia’s. Vanaf sommige punten heb je een geweldig uitzicht op de bosrijke omgeving.
En nee, je hoeft geen ervaren wandelaar te zijn. Veel paden zijn makkelijk begaanbaar. Je rijdt gewoon met de auto naar een parkeerplek en kunt zo beginnen. Al snel loop je tussen de enorme bomen en voel je je nietig. Onderweg kom je de volgende bezienswaardigheden van het Sequoia National Park tegen:

De General Sherman Tree
Dit is de grootste boom ter wereld, als je kijkt naar volume. Hij is 83 meter hoog en heeft een stamomtrek van 31 meter aan de basis. De General Sherman Tree is niet de hoogste boom op aarde. De allerhoogste is namelijk 115 meter. Die gigant staat op een voor toeristen niet toegankelijke plek in een park in Californië. De General Sherman Tree is wel de allerzwaarste boom. Naar schatting weegt hij meer dan 1200 ton. Men denkt dat de boom tussen de 2300 en 2700 jaar oud is.
De General Sherman Tree is vernoemd naar William Tecumseh Sherman. Hij was een prominente generaal in het Union Army (Noordelijke Leger) tijdens de Amerikaanse Burgeroorlog. James Wolverton, een natuuronderzoeker en voormalig luitenant die onder generaal Sherman had gediend, vernoemde de boom naar zijn toenmalige commandant.
Er staat een bordje bij, maar dat is bijna overbodig. Je herkent hem meteen. De General Sherman staat niet alleen symbool voor het park, maar ook voor de kracht van de natuur. Deze beroemdheid wil iedereen zien die het Sequoia National Park bezoekt. Het is er vroeg in de ochtend al ontzettend druk. Iedereen wil op de foto met Sherman. Als er iemand naast de boom staat, valt pas echt op hoe groot ie is. Natuurlijk maken we ook foto’s van elkaar bij de boom. Dan is het voor ons tijd om wat rustiger plekken in het park op te zoeken.
Vanaf de parkeerplaats loopt een goed begaanbaar pad naar de boom. Toch is de afstand voor veel bezoekers al een uitdaging. Ze ploffen neer op de vele bankjes die langs het pad staan. Kijkend naar hun postuur krijgen we de indruk dat ze geïnspireerd zijn door de omtrek van de woudreus.


Congress Trail
Waar de meeste bezoekers stoppen bij de Sherman Tree, lopen wij door. Dat loont. Want hier begint de Congress Trail. Het is een relatief korte lus (ongeveer drie kilometer) die ons dwars door een van de mooiste delen van het park voert. En vooral: het is er heerlijk rustig. We lopen op ons gemak door het bos, omringd door gigantische sequoia’s die de lucht in priemen. De sfeer hier is bijzonder: rustgevend en majestueus tegelijk.

Plots staan we bij een groep bomen die bekendstaat als The House. En even later komen we langs de imposante cluster genaamd The Senate. Pas dan valt het kwartje! Met al die statige ‘vertegenwoordigers’ van de sequoiafamilie bij elkaar, snappen we direct waarom de wandeling de Congress Trail heet. Het is net een natuurlijke vergaderzaal voor deze oude reuzen. We voelen ons bevoorrecht om door deze “congreszaal” van het bos te wandelen. De wandeling gaat over goede paden en is gemarkeerd. De Congress Trail is absoluut de moeite waard.

Giant Forest
De Congress Trail ligt in het hart van het Giant Forest, en die naam liegt niet [of: doet zijn naam eer aan. Hier staan meer dan 8000 volwassen sequoiabomen. We dwalen door een landschap waarin alles groter is dan we gewend zijn. De stammen hebben de dikte van silo’s. De bast is zacht, roodachtig, bijna sponsachtig. Sommige bomen zijn omgevallen en liggen langs het pad. Andere bomen hebben grote “tunnels”, waar we doorheen lopen.
Wat opvalt: veel boomstammen zijn aan de onderkant zwartgeblakerd. Ze hebben branden doorstaan, en dat zie je. Eerst denk je misschien: zonde. Maar het tegenovergestelde is waar. Sequoiabomen hebben vuur nodig. Het klinkt gek, maar bosbranden helpen sequoiabomen te overleven. De bast van deze bomen is dik en brandwerend. Vlammen beschadigen de stam vaak niet. Sterker nog: de hitte zorgt ervoor dat de kegels (soort dennenappels) openbarsten en zaden vrijlaten. Zonder vuur zou er veel minder nieuwe aanwas zijn. Daarnaast maakt brand de grond vruchtbaarder en haalt het lage begroeiing weg, zodat zonlicht weer de bodem bereikt. Dat helpt jonge sequoiaplantjes groeien.
De National Park Service voert daarom soms gecontroleerde branden uit, om het natuurlijke proces te ondersteunen. Een zwarte stam betekent dus niet dood of schade, maar overleving.

Moro Rock in de mist
We besluiten met de auto naar Moro Rock te rijden. Dit is het mooiste uitzichtpunt in Sequoia National Park. Al snel verandert de sfeer compleet. Mistflarden trekken langzaam omhoog uit de valleien. Als we de smalle en bochtige weg naar de top nemen, wordt de mist steeds dichter. Het voelt bijna spookachtig, de wereld om ons heen verdwijnt beetje bij beetje in het grijs. De mist wordt zo dik dat we op een gegeven moment letterlijk geen hand voor ogen meer zien. De auto’s voor ons zetten hun alarmsysteem aan, zodat we tenminste nog iets van hun aanwezigheid horen. Het is een bizarre ervaring om zo langzaam door het onzichtbare te kruipen. Voor onze veiligheid besluiten we bij de eerstvolgende mogelijkheid om te keren. Voorzichtig rijden we stapvoets terug, hopend dat de mist snel optrekt.
Wat we door die dichte mist hebben gemist bij het uitzichtpunt van Moro Rock, is ronduit spectaculair. Normaal gesproken wacht je daar een adembenemend 360-graden uitzicht over het grootste deel van Sequoia National Park. Je klimt via een indrukwekkende trap met meer dan 350 treden omhoog over de granieten koepel, Eenmaal boven kijk je uit over de uitgestrekte Western Divide en de vallei van de Middle Fork van de Kaweah River. De iconische Giant Forest spreidt zich onder je uit. Op heldere dagen zie je zelfs de toppen van de hoge Sierra Nevada bergen in de verte. Het is een van de meest fraaie panorama’s van het park. Daar besef je de enorme schaal van het landschap en de ligging van de sequoiawouden pas echt. Helaas voor ons bleef dit alles die dag verborgen in een dichte mist.

Tunnel Log
Door de mist op weg naar Moro Rock missen we ook een van de meest gefotografeerde plekken in het park: Tunnel Log. De tunnel wordt gevormd door een gevallen sequoiaboom waarin een grote uisparing is gecreëerd. Hierdoor is het mogelijk om er met je auto onderdoor te rijden. Klinkt toeristisch? Dat is het ook een beetje. Maar eerlijk: het is ook gewoon leuk. Want zo’n foto wil iedereen toch thuis laten zien? De boom viel in 1937 om door natuurlijke oorzaken. In plaats van hem weg te zagen, maakte men er een attractie van.

Giant Forest Museum
Door de mist brengen we een ongepland bezoek aan het Giant Forest Museum. Het is een compact maar ontzettend informatief museum, perfect als startpunt voor een verkenning van Giant Forest. Zodra we binnenstappen, valt ons oog direct op de indrukwekkende tentoonstellingen die de geschiedenis en ecologie van de reuzensequoia’s uitleggen.

We zien bijvoorbeeld een enorme dwarsdoorsnede van een sequoiastam. Er zijn ook interactieve displays die laten zien hoe de dikke schors van de sequoia’s hen beschermt tegen bosbranden. Maar ook waarom die branden juist zo belangrijk zijn voor hun voortplanting. We leren over de kleine zaadjes en hoe ze uitgroeien tot deze kolossen. Het personeel is erg vriendelijk en beantwoordt al onze vragen met enthousiasme. Hier krijgen we echt een dieper begrip van deze wonderlijke bomen.
Buiten het museum staan nog een paar mooie sequoia’s. Er vertrekken daarnaast enkele korte en gemakkelijk begaanbare wandelpaden. Ideaal om meteen de benen te strekken en de omgeving in je op te nemen. Dat doen we dan ook. In de mist maken we een korte wandeling. De bomen zien er nu nog mystieker uit dan vanochtend in het volle licht.

Crystal Cave
Wie een keer iets heel anders wil doen, boekt een tour naar Crystal Cave. Deze druipsteengrot ligt verborgen in de bergen en is alleen toegankelijk met een gids. Binnen zie je kalksteenformaties, stalactieten, en donkere gangen die voelen alsof je op een andere planeet bent.
De rondleiding duurt ongeveer 45 minuten. Neem wel iets warms mee. Want in de grot is het altijd fris, zo rond de 10 graden. Tickets moet je van tevoren online reserveren. Let op: de grot is alleen open van lente tot herfst, afhankelijk van het weer. Check de website voor de juiste openingstijden.

Wandelmogelijkheden in Sequoia National Park
Meer dan 95% van Sequoia National Park is pure wildernis. Die delen van het park zijn ontoegankelijk voor auto’s. Dat maakt het zo bijzonder voor wandelaars. Want er zijn talloze hiking trails, variërend van korte, eenvoudige lusjes tot uitdagende meerdaagse tochten. De wandelingen voeren naar hoge pieken, kristalheldere meren en oeroude bossen.

Voor een eerste kennismaking met de reuzensequoia’s zijn de al genoemde General Sherman Tree Trail en de Congress Trail perfect. Deze zijn relatief makkelijk en voeren je diep de majestueuze sequoiawouden in. Voor wie meer wil dan alleen bomen en uitzicht, is er Tokopah Falls Trail. Een makkelijke wandeling van 6,5 kilometer (heen en terug) langs de Tokopah Valley. Je volgt een kabbelende rivier door een groene kloof tot je uitkomt bij een hoge waterval. Zoek je iets meer uitdaging, dan biedt de klim naar de top van Moro Rock een fenomenaal 360-graden panorama(als het mistvrij is!). Maar er zijn ook langere routes. Het aanbod is zo divers dat er voor elke energie en interesse wel een perfecte trail te vinden is. Vraag om advies bij een Ranger in een van de Visitors Centers. Ze adviseren je goed over de mooiste wandelingen in Sequoia National Park.

Onze uitvalsbasis voor Sequoia National Park
We hebben gekozen voor een verblijf buiten het park, in het dorp Three Rivers. Een uitstekende keuze, want Rio Sierra Riverhouse was in een woord geweldig. Een prachtige ligging aan de Kaweah rivier met een privé strandje, een luxe onderkomen met alle voorzieningen en smaakvol ingericht. We genoten op onze veranda van het mooie uitzicht op de rivier, waar af en toe rafters de wilde stromingen trotseerden. Vanaf het verblijf is het ongeveer een kwartier rijden naar het Foothills Visitor Center aan de zuidkant van Sequoia National Park. Rio Sierra Riverhouse is een absolute aanrader!

Veelgestelde vragen over het Sequoia National Park
Sequoia National Park ligt in de zuidelijke Sierra Nevada-bergketen in Californië, Verenigde Staten.
Ja, je mag met je eigen auto rijden op de meeste hoofdwegen in het park, maar er zijn gebieden (zoals delen van Giant Forest in het hoogseizoen) waar de shuttlebus verplicht is. Voor grote campers zijn sommige wegen vanwege de vele scherpe bochten en geringe breedte verboden.
Ja, er geldt een toegangsprijs per voertuig. Deze is meestal 7 dagen geldig voor zowel Sequoia als Kings Canyon National Park.Wanneer je meer nationale parken wilt bezoeken, kun je het beste een jaarpas kopen. Deze is geldig voor alle nationale parken en nationale monumenten. Bij de ingang van ieder park kun je de pas aanschaffen.
De belangrijkste hoogtepunten zijn onder andere de General Sherman Tree (de grootste boom ter wereld), Giant Forest, Moro Rock, Crystal Cave, Tunnel Log, Crescent Meadow en de vele fraaie wandelpaden.
Sequoia's zijn de grootste bomen ter wereld in volume. Sommige hebben een omtrek van 25 meter tot 31 meter. Ze kunnen ruim 85 meter hoog worden. Sequoias hebben een extreem dikke roodbruine schors die brandbestendig is. De bomen kunnen duizenden jaren oud worden.
De reuzensequoia's (Giant Sequoias) vind je voornamelijk in ongeveer 70 bosjes langs de westelijke hellingen van de Sierra Nevada, Californië. Het grootste deel staat in Sequoia National Park, met name in het Giant Forest en Grant Grove.
Nee, er zijn geen benzinestations in Sequoia National Park zelf. Het dichtstbijzijnde tankstation vind je in Three Rivers, net buiten de ingang van het park. Zorg er dus voor dat je tank altijd voldoende gevuld is als je het park inrijdt.
Ja, tijdens de piekmaanden (meestal van eind mei tot begin september) rijdt er een gratis shuttlebuss in de Giant Forest en Lodgepole gebieden om de drukte en het autoverkeer te verminderen. Dit is een uitstekende manier om je te verplaatsen.
Ja, je kunt overnachten in het park in lodges (bijv. Wuksachi Lodge, John Muir Lodge in Kings Canyon) of op een van de vele campings. Reserveren is sterk aanbevolen.
Buiten het park zijn er diverse opties, vooral in de plaats Three Rivers (vlak bij de ingang van Sequoia NP). Een uitstekende aanrader is het Rio Sierra Riverhouse in Three Rivers, bekend om zijn mooie ligging. Ook zijn er hotels en motels in Visalia en Porterville.
Wij hebben ons laten adviseren door Little America, specialist in op maat gemaakte vakanties in Amerika en Canada. Op basis van onze persoonlijke voorkeuren en interesses heeft Little America een onvergetelijke reis voor ons samengesteld. De verschillende accommodaties waren kleinschalig, vaak prachtig gelegen in de natuur.