De Betuwe staat bekend om haar uitgestrekte boomgaarden en kleurrijke bloesems in het voorjaar. De witte en roze tinten trekken ieder jaar veel fietsers naar dit gebied. Ook wij kiezen voor een route die langs verschillende fruitboomgaarden voert. Vooraf weten we al dat de bloesem bijna verdwenen is, maar volgens Fietsnetwerk.nl blijft deze tocht aantrekkelijk in elk seizoen. Dat maakte de keuze eenvoudig. De route start in Culemborg en loopt via Beesd en Buren door pittoreske, typisch Betuwse dorpjes. Het landschap toont hier een combinatie van rust, ruimte en historie. Een mooie basis voor een nieuwe rondgang door dit karaktervolle gebied.
Fietsen door de Betuwe: van de Lek naar Beesd
We stappen op ten noorden van de Lek. De lucht is helder. De temperatuur voelt zacht voor eind april. We fietsen richting het pontje dat ons naar Culemborg zal brengen. De weg loopt rustig door open land dat zo typisch is voor deze streek. We horen alleen vogels en voelen een lichte bries. De ochtend heeft iets fris en beloftevol, alsof de dag nog moet beginnen met zijn drukte.
Het pontje is nog aan de overkant dus moeten we nog even wachten. Twee Amerikanen staan naast ons. Ze praten met elkaar. Ze vragen zich af waarom drie kleine bootjes aan de pont vastzitten. We knopen een gesprek aan en leggen uit waarom die kleine bootjes er liggen. De pont hangt aan een lange kabel die vroeger het hele systeem zonder motor liet werken. Dit omdat de stroming de pont vanzelf naar de overkant duwde. De bootjes houden die kabel omhoog zodat hij niet in het water zakt. Nu vaart de pont met een motor, maar het oude principe is nog steeds zichtbaar. Het Amerikaans stel maakt een fietsvakantie door Nederland op e‑bikes, met als thema de waterlinies. Gisteren reden ze 69 kilometer. Ze sliepen in een oud fort en vonden dat erg bijzonder.
De overtocht met het pontje duurt kort. De Lek ligt er breed en rustig bij. Aan de overkant fietsen we Culemborg binnen. De Oude Vismarkt waar we snel daarna op uitkomen, ligt in de zon. De terrassen zitten vol met mensen die genieten van koffie, lunch en het warme weer. We horen stemmen en zien volle tafels. We voelen de warmte van de stenen onder onze wielen. Het stadje oogt vriendelijk en compact, met gevels die zacht kleuren in het licht. Het blijft een fijne plek om doorheen te rijden.
Over de Diefdijk richting Zijderveld
We verlaten Culemborg en fietsen door open land. De akkers liggen breed en stil. De route voert langs kleine boerderijen en stukken bos die het landschap afwisselen. Dan verschijnt de Diefdijk. Deze dijk is eeuwenoud en beschermt het land al sinds de dertiende eeuw. De naam komt van een oud woord voor volk of gebied, omdat de dijk ooit de grens vormde tussen Holland en Gelre.
Even later bereiken we Zijderveld, een klein en bijzonder rustig dorp. Het ontstond op kruisingen van middeleeuwse kades en heeft daardoor een langgerekte vorm die nog steeds zichtbaar is. De kerk staat op een lichte verhoging. We horen vogels en zien rustige straten. Het dorp ademt eenvoud en tijdloosheid, alsof het al eeuwen in hetzelfde ritme leeft.
We fietsen verder. De weg wordt stiller. Dan volgt een prachtig slingerpad tussen fruitbomen. De bloesem lijkt hier nog niet verdwenen. Kleine witte en roze restjes hangen nog aan de takken en geven het pad een bijna feestelijke uitstraling. Het pad loopt langs het Wiel van Bassa: een grote kolk die in 1573 ontstond toen de Diefdijk doorbrak en het water een diepe kuil uitsleet. De plas ligt er stil bij en glanst in het zonlicht. Het landschap eromheen oogt zacht en groen.
Bij een schitterend dijkhuis stoppen we even. Het uitzicht is idyllisch. Mede door de oldtimer die hier voor de deur geparkeerd staat, voelt het alsof de tijd hier vertraagt.
Via Acquoy en Rhenoy naar Beesd
We rijden door kleine plaatsjes. Zo komt Acquoy voorbij met zijn scheve toren en rustige straten. Even later bereiken we Rhenoy. Het dorp ligt prachtig langs de Linge en heeft een bijna schilderachtige uitstraling. De Lingedijk kronkelt hier door het landschap. Voor het eerst vandaag is het druk met fietsers. Mensen zitten aan de oever. Sommigen op bankjes. Anderen in het gras. Iedereen geniet van deze warme lentedag die bijna zomers aanvoelt.
Even later bereiken we Beesd. Het dorp wordt al begin 12e eeuw genoemd en heeft een sfeervol centrum met oude panden en een brede Voorstraat. We zijn er eerder geweest tijdens zowel een fietstocht als een wandeling langs de bloesemgebieden. Dit keer slaan we het vriendelijke en historische centrum over en zetten we snel koers naar het Enspijkse Veer.
Van Beesd via Buren terug naar ons startpunt
Zodra we aankomen bij het Enspijkse Veer, zet het pontje net een groep mensen af aan de overkant. Daarna pikt de schipper nieuwe passagiers op en vaart terug naar onze kant. De oversteek is kort. Heel kort. Toch vraagt hij 1,50 per persoon. We horen wandelaars mopperen en fietsers zuchten. Het klinkt bijna komisch. Zodra het pontje aanlegt, stappen we op. We varen over en zijn binnen een minuut aan de andere kant.
Direct daarna rijden we het landgoed Mariënwaerdt op. De weg is rustig. De bomen staan hoog en vormen een groene poort. We fietsen door rechte lanen en open velden. Het landhuis zien we niet. De route buigt ervoor weg. We zijn er ook zo weer uit. Het is alsof we slechts een glimp krijgen van een veel groter geheel dat zich achter de bomen verstopt.
Buiten het landgoed zien we twee bekende silhouetten. De Texanen! Ze rijden voor ons. Ze hebben een andere route genomen. We bellen om te passeren waarop de vrouw schrikt en de linker berm opstuurt. De man kiest de rechter berm. Het gaat precies zoals je het in films ziet. We lachen. Zij gelukkig ook en groeten ons enthousiast. Het voelt alsof we oude bekenden zijn die elkaar toevallig weer treffen.
We fietsen verder. De wind hebben we dit keer pal tegen. Hard tegen. Het landschap is open. De weg is lang. We trappen stevig door maar het schiet niet op. Dit is het minst aantrekkelijke deel van de route. De omgeving is vlak en de horizon blijft ver weg. De wind duwt ons terug maar we blijven stug doorfietsen. Het is even doorbijten.
Buren in aanloop naar Koningsdag
Na een tijd zien we eindelijk de eerste huizen van Buren. We herkennen het meteen. De straten. De sfeer. We hebben de welkomstborden niet eens nodig. Het stadje is feestelijk aangekleed voor Koningsdag. Overal hangen vlaggetjes. En overal zien we afbeeldingen van de koning en koningin. Dat past hier. Buren heeft namelijk een directe band met het koningshuis. Willem van Oranje trouwde in 1551 met Anna van Buren, waardoor hij graaf van Buren werd. Die titel draagt de koning nog steeds. Het voelt daarom logisch dat dit stadje extra uitpakt.
Het Museum Buren en Oranje trekt vandaag veel bezoekers. Mensen lopen in en uit. We horen stemmen. We zien groepen voor de deur. Het museum vertelt de geschiedenis van de band tussen Buren en het Huis van Oranje. Het past perfect bij de sfeer van deze dagen.
We maken dit keer geen ommetje naar Molen De Prins van Oranje, maar we weten dat hij even verderop staat. De molen is een ronde stenen stellingmolen uit 1716. Hij staat hoog op de stadswal en is een herkenbaar punt in het landschap. De wieken draaien vaak. De molen hoort bij Buren zoals de Linge bij de Betuwe hoort.
De laatste loodjes wegen het lichtst
Op weg naar Beusichem keert de rust terug. De wind komt dit keer van opzij. De omgeving wordt groener. In Beusichem stoppen we even om wat te eten en te drinken. Het voelt goed om aan een picknicktafel te zitten, in plaats van op een zadel. De benen zijn moe. Maar de route is bijna klaar.
Vervolgens fietsen we het laatste stuk terug naar Culemborg. We zijn er voor we er erg in hebben. Bij het pontje over de Lek blikken we in de zon terug op onze fietstocht. Het stuk waarbij we pal tegen de wind in richting Buren fietsten, vonden we pittig. En ook wat saai. Maar voor de rest hebben we opnieuw genoten van een heerlijke bloesemroute op fietsnetwerk.nl.
Antwoorden op praktische vragen over onze fietsroute door de Betuwe
De route is bijna 60 kilometer lang.
Ja. De route is volledig uitgewerkt als knooppuntenroute met 32 knooppunten. Je kunt de route printen, downloaden of openen in de Fietsnetwerk‑app.
Een logisch en aanbevolen startpunt is Culemborg, onder andere bij het Toeristisch Overstap Punt aan de Lek.
Ja. Culemborg heeft een NS‑station en ligt direct aan de route. Vanaf het station fiets je eenvoudig naar de knooppunten in de stad, waardoor dit een praktisch startpunt is voor reizigers met het openbaar vervoer.
De route is het mooist in april, wanneer de Betuwe volop in bloei staat. In mei is de bloesem meestal volledig verdwenen. Toch blijft de route aantrekkelijk door de afwisseling van boomgaarden, dijken, historische dorpen en open landschap. In de zomer en herfst is de omgeving groener en rustiger, terwijl de winter juist veel weidsheid en stilte biedt.
Fietsnetwerk.nl noemt meerdere plekken waar je kunt afstappen:
- Theetuin De Fruithoeve – bereikbaar via een korte omfietsoptie wanneer het Enspijkse Veer niet vaart.
- Pannenkoekenhuis De Stapelbakker op Heerlijkheid Mariënwaerdt (Beesd).
- De Pannekoekenbakker in Buren, met een enorm aanbod aan pannenkoeken en zoetigheden.
Daarnaast kom je door Culemborg, Beesd en Buren, waar meerdere cafés, terrassen en restaurants te vinden zijn.
Ja. De route is ideaal voor e‑bikes door de afstand van bijna 60 kilometer en de vele rechte stukken. Onderweg kun je op meerdere plekken pauzeren en vaak ook opladen bij horeca.
Op plekken zoals Culemborg, Beesd, Buren en op Heerlijkheid Mariënwaerdt vind je horeca waar vaak oplaadpunten beschikbaar zijn. Het aanbod verschilt per seizoen, dus even navragen bij de locatie is handig.
Ja. Omdat het een knooppuntenroute is, kun je eenvoudig lussen toevoegen of juist afsnijden. Culemborg, Beesd en Buren bieden meerdere alternatieve aansluitingen.
Ja, je steekt de Linge over met het Enspijkse Veer. Vaartijden verschillen per seizoen en weersomstandigheden. Bij twijfel kun je het beste vooraf controleren, omdat het pontje soms niet vaart bij hoog water of harde wind.
Als het Enspijkse Veer niet vaart, kun je de route eenvoudig omrijden via knooppunt 63. Fietsnetwerk.nl geeft dit expliciet aan als alternatief. Je volgt dan de knooppunten 63 → 64 → 65 → 66, waarna je weer aansluit op de oorspronkelijke route. Deze omweg is iets langer, maar volledig verhard en goed bewegwijzerd.
Tijdens de route kom je onder andere langs:
- Culemborg – historische binnenstad
- Diefdijk – eeuwenoude waterkering
- Wiel van Bassa – kolk uit 1573
- Heerlijkheid Mariënwaerdt – landgoed met lanen en natuur
- Buren – Oranjestad met rijke geschiedenis
- Museum Buren & Oranje
- Molen De Prins van Oranje
Ja. Langs de Linge, bij wielen en op Mariënwaerdt zijn mooie plekken met bankjes of grasvelden.
Openbare toiletten zijn beperkt. Horeca in Culemborg, Beesd, Buren en op Mariënwaerdt biedt de beste opties.
Ja. De route volgt het knooppuntensysteem, dat duidelijk staat aangegeven met groene bordjes.
Zeker. Je komt langs Museum Buren & Oranje en door Heerlijkheid Mariënwaerdt, waar je kunt wandelen, eten of streekproducten kopen.
Ja, vooral in april. De Betuwe trekt dan veel fietsers en wandelaars. Doordeweeks is het rustiger.
Ja. Op Mariënwaerdt vind je een landgoedwinkel. Daarnaast kom je in de Betuwe regelmatig kraampjes tegen met appels, peren, jam of sap.
In Culemborg kun je parkeren bij het Toeristisch Overstappunt of in de buurt van het station. Ook in Beesd en Buren zijn parkeerplaatsen, maar Culemborg is het meest praktisch als startpunt.
Ja. Rond Culemborg, Beesd en Buren liggen meerdere campings, B&B’s en kleine hotels.
Mariënwaerdt heeft daarnaast een eigen camping.
Dit interesseert je wellicht ook
Genoten van dit verhaal?
Wij vinden het heerlijk om onze reiservaringen met je te delen. Vond je dit een leuk of nuttig artikel? Dan kun je ons bedanken door ons virtueel te trakteren op een kop koffie. Jouw support helpt ons om de mooiste plekjes te blijven ontdekken en deze tips met je te blijven delen. Klik op de gele button en de rest wijst zich vanzelf. Bedankt voor je betrokkenheid!





